Dragør Kommunes Sports- og Kulturpris 2018

Hvem skal have Sports- og Kulturprisen 2018? Dragør Kommune uddeler hvert år en Sports- og Kulturpris. Prisen går til en aktør, der har gjort sig særligt bemærket inden for kultur- eller idrætslivet. Du kan være med til at indstille en aktør som du mener fortjener den fornemme pris.

Sidste års vindere af Dragør Kommunes Sports- og Kulturpris var “Levende Låger”. Gert Jakobsen overrækker her prisen til de glade vindere. Foto: DragørNyheder.dk

Hvem kan få prisen

  • En idrætsudøver, et hold, en afdeling eller en klub, der har opnået et bemærkelsesværdigt resultat i konkurrence eller andre idrætslige sammenhænge.
  • Prismodtageren skal være medlem af en lokal idrætsforening eller bo i kommunen.
  • En person, der gennem en årrække på bemærkelsesværdig måde har virket som leder af idrætsarbejde eller ide betonet børne- og ungdomsarbejde i Dragør Kommune.
  • En person, en gruppe en forening eller en institution som anerkendelse for bemærkelsesværdigt arbejde til gavn for kulturlivet i Dragør Kommune.
  • Prisen kan gives for kunstnerisk og/eller kulturelt arbejde i alle former.
  • Tidligere indstillede kandidater kan genindstilles.
  • Medlemmer/tilforordnede i Folkeoplysningsudvalget kan ikke indstilles til Sports- og Kulturprisen.

(Læs også: Dragørs Sports- og Kulturpris 2017)

Frist for indstillinger:

Indstillinger skal være modtaget på e-mail: kulturogfritid@dragoer.dk senest tirsdag den 22. januar 2019 kl. 12.00.

Du kan også kontakte Skole- og Kulturafdelingen på tlf. 32 89 01 00 (omstillingen, spørg efter Skole- og Kulturafdelingen)

Prismodtagere af Sports- og Kulturprisen:

1965: Grete Schultz, danmarksmester i double-mix tennis
1966: Arne Honore, leder af ungdomsafdeling I Dragør Boldklub
1967: Svend Petersen, træner af 60 børn i optimistjollesejlads
1968: Karsten Christoffersen, danmarksmester fra Dragør Judo Klub
1969: Asta Corneliussen for sin indsats for Dragør Boldklub
1970: Jan Ole Hansen, cykelrytter
1971: ?
1972: Dragør Boldtennisklub ved Jørgen Petersen
1973: Prisen blev ikke uddelt
1974: Grith Christensen, kajakklubben Pilen
          Anette Henckell, Dragør kajakklub
1975: Karen Margrethe Petersen, leder af Dragør Gymnastikforening
1976: blev ikke uddelt pga. manglende motiverende forslag
1977: Anette Josephsen, aktiv gymnast og leder af Dragør Boldklubs DM-elitehold i                  gymnastik
1978: Eva Wulff Hansen, danmarksmester i optimistjollesejlads
          Nystiftet lederpris: John Nielsen, Dragør Sejlklub
1979: Morten Nielsen, danmarksmester i optimistjollesejlads
          Leder: Gert Gertsen, Dragør Boldklubs fodboldafdeling
1980: Valdemar Bandolowski og Erik Hansen, olympisk guldvindere i sejlads
          Lederpris: Ove Lundgreen, de blå pigespejdere
1981: Lis Skjold Pedersen, Dragør Svømmeklub
          Lederpris: Benny Brandt Jensen, sportsleder i bordtennis klubben
1982: Dragør Boldklubs førstehold i fodbold
          Lederpris: Lisbeth Riber, Amagerlands Skytte og Gymnastikforening
1983: Christina Hjeds, kajakroer
          Lederpris: Troels Nielsen, spejderleder for Mikkel Skov Trop
1984: Grith Wentzel, svømmeklub
          Lederpris: Erik Pultz, Dragør Boldklubs fodboldafdeling
1985: Dorrit Lillelund, maratonløber
          Lederpris: Kjeld Truberg, svømmeklub
1986: Dragør Badmintonklub
1987: Jens Normann Jørgensen, fægteklubben Trekanten
          Lederpris: Michael Pflug, træner for pigefodbold
1988: Besætningen på x-79eren
          Lederpris: KFUM spejderlederne
1989: Karin Wahl Jørgensen, danmarksmester i skak
          Lederpris: Henrik West, Dragør Roklub og vinterbaderne
1990: Dragør Boldklubs ynglingehold i fodbold
          Lederpris: Lis Johansen, Dragør Gymnasterne
1991: Ingen sportspris i det år
          Lederpris: Tage Karleby, Dragør Bordtennis
1992: De 2 priser bliver slået sammen til en under navnet: Sports- og kulturprisen
          Flemming Petersen, Dragør frømandsklub
1993: Svend Poulsen, Dragør Biograf
1994: Dragør Revygruppe, ved Willy Palm
1995: Ken Jansen, formand for Amagerland Gymnastikforening
1996: Dragør Borgerforening
1997: Dines Bogø
1998: Dragør Badmintons Ungdomsafdeling
1999: Morgan Lindberg fra floorball
2000: Amager Museum’s karle og piger
2001: Vibeke Sørensen, KFUK-spejdere
2002: Jan Hansen, Ungdomsafdelingen Dragør Tennis
2003: Jan Nørgaard, Dragør Badminton
2004: De frivillige hjælpere på Wiedergården
2005: Dragør Musikfest, Peter Gall, Mette Holm og alle de frivillige omkring musikfesten
2006: Gert Jansen, Amagerland gymnastik forening
2007: Birte Hjorth, lokal historiker
2008: (første gang med 2 prismodtagere): Geert Jakobsen, Tændhætten
          Mogens Nygaard, Dragør Badminton
2009: Dirch Jansen- formand for Amager Museumsforning
2010: Tejs Damkjær- Itosu Kai Karate
2011: Poul Juel Jensen- dirigent Dragør Sangkor mm
2012: Lars G. Brandt- frivillig leder Dragør Boldklub
2013: Mie Leth Jans- Pigefodbold/landsholdet mm
2014: Dines Bogø- historiker, forfatter, foredragsholder
2015: Jens Aage, Dragør rugby
2016: Dragør kajakklub
2017: Levende Låger

 

Seneste artikler

 
 
 

Fik du læst?