(Opdateret) Torben Bødtker også kendt som Kommandanten på Dragør Fort giver stafetten videre til en ny direktør som overtager driften pr. 1. juni. Det skriver fortet i en frisk pressemeddelelse.
Den nye direktør Andreas-Achmant Chesme overtager driften af det 105 år gamle Dragør Fort pr. 1.6.2019 efter Torben Bødtker, som ombyggede fortet til hotel og restauration i 2002.
Andreas er oprindeligt uddannet kok og kommer fra Grækenland, hvor han har drevet restauranter og eventbureauer med succes i mange år.
I Danmark driver han italiensk inspirerede restauranter Olivaceous ved Kronen i Vanløse, Senza Nome og Cortigiano samt Big Bowl i Valby med buffet koncept. Torben vil stadig holde til på fortet, og alle indgåede aftaler vil blive afviklet som aftalt, står der i pressemeddelelsen.

BEACH BAR KONCEPT FRA 1. JULI 2019
Der er ambitiøse planer for det store sted med den lange historie. Fornyelsen vil ske trinvis og med respekt for fortets historie. Restauranten og hotellet indenfor vil få et ansigtsløft allerede denne sommer.

Den store nyhed er et beach bar koncept med udendørs cocktailbar, barbecue og flere temaarrangementer med bl.a. ”Summer Night Beach Party” (fredage og lørdage). Street food events og udendørskoncerter er også med i planen i år.
Der vil blive værnet om den lange historie fortet har, og man vil fortsat kunne booke selskaber og møder, samt værelser på hotellet, står der til slut i pressemeddelelsen.
Opdateret 28.05.19 kl. 00.15
Af Dines Bogø
Andreas Chesme og Torben Bødtker fortæller med glæde, at de har indgået en 10-årig kontrakt.
Fortet fortsætter som vi kender det, men Andreas udbygger med nye tilbud.
Indvendig er man i gang med renoveringen, der vil bevirke, at man vil kunne tilbyde 10-11 værelser i topkvalitet. Udvendig er man også ved at renovere, som man måske har observeret.
Om sommeren vil der være tilbud a la carte med fisk/kød samt tilbehør. Ud over danske retter vil man finde Middelhavs-retter på menukortet.
Forpladsen vil blive åbnet og på den gamle flåde, som lokalt ofte kaldes ”Kon-Tike”, vil man finde vinbar m.v.
Gæsterne, der kan blive hentet med minibus i lufthavnen, vil blive præsenteret for fortet, som et levende museum.

Torben og Andreas
Torben finder man stadig på fortet. Der kommer ny kok, men både Lisbeth og Erling vil man fortsat også kunne møde. Begge har lovet, at være der, når der er behov.
Alle indgåede aftaler fortsætter som hidtil, fortæller Andreas.
Andreas Chesme, der er 52 år og født i Grækenland, bor i Hvidovre med hustru og søn. Familien kom til Danmark i 2012. Egentlig var de på vej til Canada, men de følte sig godt tilpas i Danmark. Sønnen går i 2. g og vil fortsætte studierne til elektronikingeniør.
Andreas mødte Torben via en fælles bekendt og hurtigt fandt de ud, at de sammen kunne lave et nyt koncept på det historiske fort.
I nærmest fremtid er der Navy Day og Sankt Hans på fortet.
Torben har haft forskellige tilbud med barbecue og vinbar. Det fortsætter, men nu permanent. Fra næste år kommer der også gæsteunderholdning fra ind- og udland.
Et historisk renoveret lokalt fort med nye oplevelser.
Dragør Forts Historie
Dragør Fort blev anlagt i tiden 1910 til 1914 på en kunstig ø ca. 400 meter fra kysten umiddelbart syd for Dragør. Fortets areal udgør ca. 32.000 m2, hvoraf godt 2.500 m2, er bebygget. Fortets opgaver var at medvirke til at hindre et fjendtligt bombardement af København og landgang på Amager sydkyst og at hindre fjendtlige fartøjers operationer i Drogden- og Flinterenden. |