Fastelavnssøndag i Dragør er måske på højde med hvad Mekka er for de pilgrimsrejsende. Det er muligvis den største søndag, rent traditionsmæssigt, året byder på i Dragør. Og det kunne hverken vejr eller vind ændre på i år, hvor rytterne med rank rynk på de smukt pyntede heste, red byen rundt på deres punch-rute inden det store slag på Blushøj skulle stå.
Godt og vel 30 stop på ruten med hver deres hyldest til værterne, en lille en til at varme sig på og de faste skålsange som alle skråler med på.
På en stuvende fuld Engvej var folk mødt op fra nær og fjern for at overvære den helt særlige fastelavnstradition i Dragør og efter en god halv times tid med tørre køllebank blev det sidste dræbende slag sendt afsted. Den sidste pind fra tønden splintrede til øredøvende jubel fra tilskuerne og Iben Hagedorn kunne lade sig fejre som årets Dronning.
Weekenden stod på Fastelavn. Både lørdag og søndag var der gang i tønderne. Men allerede mandag eftermiddag går det løs igen. Denne gang er det slaget om Store Magleby. Det foregår ved Amagermuseet på Hovedgaden i Store Magleby. Museet åbner op allerede fra kl. 13 og selve slaget slås kl. 15. Det kan du læse mere om her i oversigten.
Herunder kan du se galleri fra søndagens Fastelavn i Dragør. (Alle fotos: DragørNyheder.dk)