Go’morgen Amager

Onsdag 7. april – Solen står op klokken 6.27 og går ned klokken 19.58  
Månen er aftagende – fem dage til nymåne

Onsdag lidt sol med spredte byger, der kan være med slud eller sne. Temperaturer mellem fem og otte grader og vinden bliver let til frisk.

Hvad skete?

7. april – Egesippus dag – efter en jødisk kirkehistoriker, der omvendte sig til den kristne tro og blev rådgiver for pave Anicetus. Han døde i Rom år 180.

2010 Bryggeriet Carlsbergs chauffører og lagerarbejdere på Sjælland nedlægger arbejdet i protest mod, at lagerarbejdernes daglige ration er skåret ned fra tre til kun en gratis øl. Først fem dage senere bliver leverancerne til restauranter og forhandlere genoptaget.

2008 Århus Havn tager en 23 ton tung containerscanner i brug. Det er et væsenligt skridt på vejen til at blive Danmarks første havn, der kan cleare containere for direkte eksport til USA.

2004 Århus nye kunstmuseum ARoS bliver indviet af dronning Margrethe. Hun har har med­bragt gemalen og kæresteparret Frederik og Mary.

1992 Odd Fellow Palæet i København brænder og genopføres senere.

1998 Den engelske sanger George Michael bliver arresteret for uanstændig optræden på et of­fent­ligt toilet. Nogle dage senere undskylder han over for sine fans og benytter lejligheden til at springe ud som bøsse.

1995 Boremaskinen Fiona sætter det sidste tunnelelement på plads i østtunnelen under Storebælt og afslutter dermed borearbejdet.

1990 Norgesfærgen Scandinavian Star bliver hærget af en påsat brand, der koster 158 men­ne­sker livet. Ved flere efterfølgende retssager forsøger man uden held at placere ansvaret for det mangelfulde nød­beredskab ombord.

1982 Efter adskillige udbrud af mund- og klovsyge på Fyn, bliver der udstedt forbud mod alle offentlige og private sammenkomster på øen.

1973 Luxemburg vinder på hjemmebane det europæiske Melodi Grand Prix med sangen “Tu Te Reconnaïtras”, sunget af Anne Marie David. Danmark deltager ikke.

1972 Folketinget vedtager en ny skolelov med bl.a. ni års undervisningspligt.

1970 John Wayne, som har medvirket i mere end 200 film, modtager sin første og eneste Oscar for sin rolle i “True Grit”. “Midnight Cowboy” med Dustin Hoffman og Jon Voight får prisen som årets bedste film. Det er den første forbudt-for-børn-film, som vinder denne kategori.

1963 Jugoslaviens præsident Tito vælges til præsident på livstid

1954 Den 23-årige amerikanske skuespiller James Dean skriver kontrakt i Hollywood med film­sel­skabet Warner Brothers om en hovedrolle i filmen “Øst for paradis”.

1948 Verdenssundhedsorganisationen WHO bliver stiftet. Dens erklærede mål er at fremme sund­heden for alle mennesker verden over.

1827 Så kommer der tændstikker på markedet, fremstillet af John Walker i Stockton, USA


Født 7. april

1973 Mick Øgendahl – stand-up-komiker 
1964 Russell Crowe – newzealandsk skuespiller 
1944 Gerhard Schröeder – tysklands forbundskansler
1939 David Frost – engelsk tv-journalist og talkshow-vært (død 2013)
1939 Francis Ford Coppola – amerikansk filminstruktør 
1936 Henrik Voldborg – meteorolog 
1928 James Garner – amerikansk skuespiller (død 2014)
1920 Ravi Shankar – indisk musiker (død 2012)
1915 Billie Holiday – amerikansk jazzsangerinde (død 1959)

Død 7. april

2003 Ib Eisner – dansk maler (78 år)
1947 Henry Ford – amerikansk bil- og industripioner (83 år)
1739 Dick Turpin – engelsk landvejsrøver, hængt (34 år)

Seneste artikler

 

Fik du læst?