Fredag 7. maj – solen står op kl. 05.14 og går ned kl. 20.58. Dagen tiltaget med 08.42 minutter. Månen er aftagende – fire dage til nymåne.
Vejret: Vejret fortsætter lidt ustabilt med byger, skyer og lidt sol samt svag vind.
Temperaturer mellem 5-10 grader, så det bliver lidt varmere end de seneste par dage. Der kan være småbyger frem til klokken 14.00, derefter bliver det mere stabilt.

7. maj: Flavias dag – efter en romersk pige som under kejser Diokletian led martyrdøden på Sicilien. Dagen er blandt de 32 såkaldte Tycho Brahesdage.
Hvad skete?
2007 Partiet Ny Alliance bliver stiftet med den radikale udbryder Naser Khader og konservative Gitte Seeberg i spidsen.
2004 Toppen af dansk rock plus lidt australsk er på scenen i Parken i København ved koncerten Rock ‘n’ Royal til ære for det kommende royale brudepar, Frederik og Mary.
1972 Niels Helveg Petersen bliver leder af Det Radikale Venstre. Han afløser sin far, K. Helveg Petersen, på posten.
1956 ‘Kispus’, den første danske spillefilm i farver, har premiere i Palads-teatret i København. Den er instrueret af Erik Balling, og Helle Virkner spiller hovedrollen.
1954 De franske tropper i junglefæstningen Dien Bien Phu i det nordlige Vietnam overgiver sig efter 56 dages belejring til de vietnamesiske guerillastyrker. Nederlaget får Frankrig til at opgive sine ambitioner om koloniherredømme i Indokina.
1945 Tyskland underskriver sin betingelsesløse kapitulation i Reims i Frankrig. Med virkning fra den følgende morgen kl. 8 er anden verdenskrig slut i Europa.
Sovjetiske fly bomber Rønne og Neksø, da den tyske kommandant på Bornholm nægter at overgive sig til de sovjetiske styrker. Først 11 måneder senere forlader russerne Bornholm.
1937 Folketinget vedtager en lov, som giver børn udenfor ægteskab arveret efter faderen. Barnet får også ret til at bære faderens navn.
1931 Tonefilmen ‘Præsten’ i Vejlby har premiere i Kinopalæet i København. Det er den første danske spillefilm med tale.
1924 Beethovens 9. symfoni bliver uropført i Wien. Det er komponistens sidste, komplette symfoni, og den er komponeret mens Beethoven er totalt døv.
Født 7. maj:
Christoffer Boe – filminstruktør, 47 år.
Adam Price – tv-kok, manuskriptforfatter, madanmelder, 54 år.
Jes Høgh – fodboldspiller med 57 landskampe 1991-2000, 55 år.
Karen-Lise Mynster – skuespillerinde, 69 år.
1921 Otto Francker – pianist og vibrafonist, kapelmester, komponist (død 1988)
1919 Eva Evita Peron – indflydelsesrig argentinsk præsidentfrue (død 1952)
1901 Gary Cooper – amerikansk skuespiller (død 1961)
1840 Peter Ilyich Tchaikovsky – russisk komponist (død 1893)
1833 Johannes Brahms – tysk komponist (død 1897)
Død 7. maj:
2006 Malin Lindgren – journalist, forfatter (74 år)