Hun kæmpede med pennen

Kulturforeningen Liv i Sundby inviterer onsdag 20. april til en aften om journalist, forfatter og freds- og kvindesagsforkæmperEllen Hørup i Beboerhus Nord.

Ellen Hørup – kæmpede for de svage

 

Af Lene Dam Jørgensen

 

Kampen for fred

Kulturforeningen Liv i Sundby inviterer onsdag 20. april kl. 19 til en aften med forfatter og jurist Maria Grønlykke i Beboerhus Nord på Røde Mellemvej 7. Hun fortæller om journalist, forfatter og freds- og kvindesagsforkæmper Ellen Hørup. Maria Grønlykke udgav i 2019 biografien om Ellen Hørup ”Godt for sandheden at alle ikke lever af at sælge flæsk”.

Ellen Hørup var datter af Viggo Hørup, der grundlagde Politikken. Hun var antimilitarist, antinazist, antifascist og antikolonialist. Med sin skarpe pen som våben kæm­pede hun stædigt både nationalt og internationalt mod uret og for fred.

Kæmpede for de svage

Ellen Hørup kæmpede også for de retsløse, svage og fattige, børne­hjemsbørn og kvinders ret. Hun var ven med Gandhi og tidens progressive kræfter.

Det koster 50 kroner at høre foredraget. Billetter kan bestilles på Liv i Sundbys hjemmeside.

Fik du læst?