Sol over Gudhjem – hvor ellers?

I morgen kørte jeg igennem Gudhjem, det vil sige kørte og kørte, jeg stillede min bil oppe på toppen af byen, lige overfor den herlige Restaurant Gudhjem Bakke med Danmarks sjoveste restauratør, og så gik jeg ned gennem den skønne Brøddegade og nød alle de mange hyggelige butikker og restauranter, indtil jeg kom ned til havnen, som er den helt rigtige sted at nyde et stykke “Sol over Gudhjem”.

Det berømte og højt elskede stykke smørrebrød med øget sild, æggeblomme, radiser og lidt mere.

Sammen med en iskold (ja, det foretrækker jeg) Bornholmer Akvavit og et glas koldt Svaneke Mørk Guld, så er det noget, det let glider ned – og kombinationen får iøvrigt humøret til at stige, skulle jeg hilse og sige.

Det berømte stykke smørrebrød stammer fra Oscar Davidsens lige så berømte smørrebrødsrestauration på Åboulevarden i København, hvor den berømte restauratør (datteren Ida blev næsten mere kendt) blev berømt for verdens længste smørrebrødsseddel.

“Sol over Gudhjem” blev skabt en travl dag under besættelsen, hvor en smørrebrødsjomfru havde lagt nogle røgede sild til side.  “Skal de ikke bruges,” spurgte Oscar Davidsen.

Smørrebrødsjomfruen svarede, at hun ikke syntes de var så pæne, de var “rynkede”, men Oscar Davidsen fik øje på nogle æg, der var stillet til side efter anretning af æg og rejer, og han foreslog, at man satte en dekorativ, gul æggeblomme ovenpå den røgede sild. Det så godt og indbydende ud. Men hvad skulle man kalde dette nye, stykke smørrebrød?

Oscar Davidsen havde undret sig over smørrebrødjomfruens udtale og spurgte. “Sig mig, er De svensk?”

“Nej, jeg er fra Gudhjem”, lød svaret.

Og så var det stykke mad blevet døbt.

Oscar Davidsens berømte restaurant stor også bag klassikeren “Dyrlægen natmad”, men det er en anden historie.

Vi skal fra Åboulevarden tilbage til Gudhjem, hvor jeg lige nu sidder i havnen og skriver disse linjer. Sikke et smukt sted, måske en af Danmarks allerkønneste byer?

Desværre er der andre, der deler denne opfattelse, og om bliver vi mange i Gudhjem, jeg går tilbage, op til min ven John på Gudhjem Bakke, måske et smut forbi min ven Jon i Restaurant 3760.

Det skal være nu, inden der kommer for mange. Så har de heller ikke tid til at sludre med mig.

Jeg vil en tur til Snogebæk i dag. Jeg vil i vandet og bagefter spise en rabarberis fra den gode iskiosk ved siden af røgeriet.

Det er sommer på Bornholm. Jeg nyder det…

God weekend!

 

 

 

Seneste artikler

Fik du læst?