Go’morgen, Amager…

Tirsdag 3. oktober – Solen står op kl. 07:15 og går ned kl. 18:41
Dagen er aftaget med 6 timer og 7 minutter
øresundsbroen vindmøller
Tirsdag får vi først på dagen mest tørt og mulighed for lidt eller noget sløret solskin, men efterhånden bliver det skyet og der regn eller byger vestfra.
Temperaturen bliver mellem 16 og 19 grader.
Let til frisk vind mellem sydøst og sydvest, ved kysterne op til hård vind, senere jævn til hård vind fra nordvest, ved kysterne stedvis kuling og med kraftige vindstød.

Luftfugtighed: 74%
Uv index: 2.1
(kilde:DMI)

Idag er det Mettes dag
Navnet er ikke et helgennavn, men har været tilknyttet denne dato siden 1725.

Vi siger tillykke
1940 – Steen Folke, dansk politiker og kulturgeograf.
1941 – Chubby Checker, amerikansk sanger og komponist.
1946 – Eyvind Vesselbo, dansk politiker fra Venstre.
1963 – Charlotte Sachs Bostrup, dansk skuespiller og instruktør.
1963 – Niels Lan Doky, dansk jazzmusiker og komponist.
1963 – Nastja Arcel, dansk skuespiller.
1964 – Morten Søndergaard, dansk forfatter.
1965 – Jan-Ove Waldner, svensk bordtennisspiller.
1969 – Gwen Stefani, amerikansk musiker.
1973 – Keiko Agena, amerikansk skuespiller
1976 – Seann William Scott, amerikansk skuespiller
1981 – Zlatan Ibrahimovic, svensk fodboldspiller.
1990 – Maria Fisker, dansk håndboldspiller.

Hvad er der sket på datoen 3. oktober
1574 – Hollænderne besejrer den spanske hær, som har belejret Leiden. Forinden har hertug Vilhelm af Oranien ladet digerne åbne, hvorved mange spanske soldater drukner.
1789 – George Washington proklamerer afholdelse af den første Thanksgiving Day.
1810 – Danmarks første dyrskue afholdes i Randers.
1884 – Christiansborg Slot brænder, og Rigsdagen må indtil slutningen af første verdenskrig holde sine møder andet steds.
1906 – SOS indføres som internationalt nødsignal.
1906 – På årsdagen for den anden slotsbrand på Christiansborg åbner Sophus Falck Redningskorpset for København og Frederiksberg A/S – i dag Falck.
1932 – Irak opnår uafhængighed fra Storbritannien.
1937 – Ved fodboldlandskampen mellem Danmark og Sverige på Råsunda i Stockholm vinder Danmark 2-1. Der skal gå næsten 40 år før end Danmark igen besejrer Sverige på udebane.
1945 – Post- og telegrafcensuren til udlandet ophæves.
1952 – Storbritanniens første atombombe bringes til sprængning ud for Vestaustralien.
1960 – Niger opnår uafhængighed fra Frankrig.
1967 – Dansk Undergrunds Consortium (DUC) finder naturgas i Nordsøen, men er usikre på om det er rentabelt at udvinde den.
1972 – Den første SALT-aftale om begrænsning af raket forsvarssystemerne underskrives af den amerikanske præsident Richard Nixon.
1972 – Dagen efter at Danmark har stem “Ja” til EF meddeler statsminister Jens Otto Krag ganske overraskende, at han træder tilbage fra dansk politik, og overdrager statsministerposten til Anker Jørgensen.
1990 – Tyskland genforenes kl. 0.00 natten mellem den 2. og 3. oktober, og DDR ophører med at eksistere som nation.
1993 – Slaget i Mogadishu, der har til formål at tilfangetage krigsherren Mohamed Farrah Aidid, starter og ender dagen efter med 18 døde amerikanske soldater og omkring 1.000 somaliere.
1995 – Det sorte amerikanske sportsidol O.J. Simpson kendes “ikke-skyldig” i mord på sin ex-hustru og hendes ven.
2003 – Dansk Sprognævn accepterer kritikken af “det nye komma” og indstiller til kulturministeren, at det afskaffet og erstattes af et “enhedskomma”, baseret på det grammatiske komma tilknyttet enkelte valgmuligheder.
2006 – Amerikanerne John C. Mather og George F. Smoot tildeles Nobelprisen i fysik for forskning i Big Bang-teorien.
2006 – 100.000 mennesker demonstrerer landet over for bl.a. flere penge til kommunal velfærd samt langsigtede investeringer i uddannelsessystemet under parolen Velfærd til Alle.
2011 – Efter resultatet af folketingsvalget præsenteres den nye regering med Helle Thorning-Schmidt som Danmarks første kvindelige statsminister.

Kilder: DMI, dagsdato.dk og wikipedia

Seneste artikler

Fik du læst?