LYS: Torsdag 22. februar kl. 19 kan interesserede tage på en guidet lysvandring i Ørestad sammen med to erfarne lysdesignere.

Turen starter for enden af Robert Jacobsens Vej. Mødested er Robert Jacobsens Vej 97. Lysvandringen er en del af Copenhagen Light Festival, hvor flere lysværker er udstillet i Ørestad.
På lysvandringen kommer deltagerne forbi de tre lysværker, der er udstillet i Ørestad Syd, Arenakvarteret og Ørestad City i anledning af Copenhagen Light Festival.
Deltagerne dykker i fællesskab ned i hvert enkelt værk og ser på, hvordan de for eksempel går i dialog med deres omgivelser. Guiderne bidrager med egne betragtninger og erfaringer med lyskunst og inviterer til dialog og fælles oplevelse af værkerne.
Erfarne lyskunstnere guider
Guides på turen er Silla Findstrøm Herbst og Katrin Barrie Larsen, der begge er en del af kunstgruppen Tokyo Blue, som har bidraget til lysfestivalen siden dens start i 2018.
Silla har solid erfaring med arkitektonisk belysning i det offentlige rum, mens Katrin som tidligere programkoordinator for lysfestivalen har indgående kendskab til praktikken bag midlertidig lyskunst.
Der er kage og en varm forfriskning undervejs. Det koster 35 kroner at deltage i lysvandringen. Billetter kan købes på billetto.dk.
Lysværkerne er finansieret af Ørestad Grundejerforeninger og Vandlaug, og lysvandring i Ørestad er arrangeret i samarbejde med Ørestad Bibliotek.






