370.000 flere passagerer i lufthavnen siden nytår

Menneskemylderet i Københavns Lufthavn har været tæt i 2025, hvor mere end seks millioner rejste fra lufthavnen – forude venter sommeren med 315 direkte ruter.
Airbus A380 Emirates fly Tim Panduro
Alene passagerstigningen i årets første tre måneder rækker til at fylde de 615 sæder i en Airbus A380 601 gange. Foto: Tim Panduro.

Der er travlt i Københavns Lufthavn. I årets tre første måneder rejste knap 6,2 millioner passagerer gennem lufthavnen. Det høje antal repræsenterer en stigning på knap 370.000 mennesker i forhold til samme periode sidste år. Stigningen alene rækker til at fylde de 615 sæder i lufthavnens største fly, Airbus A380, 601 gange.

I marts rejste 2,2 millioner passagerer gennem lufthavnen. Ifølge en pressemeddelelse fra selvsamme er det cirka samme antal som sidste år, hvor påsken, som er en stor rejsetid, vel at mærke lå i marts. I år forventer lufthavnen, at omkring en million rejsende vil bruge lufthavnen i påskeugerne. Det er en stigning på en femtedel i forhold til sidste år.

I lufthavnen forventer man en fortsat rejselyst i løbet af sommeren, hvor rutenettet er vokset med 31 nye ruter til i alt 315 ruter ud i verden.

Langt de fleste ruter er inden for Europa, men fire af dem går til henholdsvis Minneapolis og Seattle i USA, Nuuk i Grønland og Seoul i Sydkorea.

Seneste artikler

Fik du læst?