Mange frivillige fra Amager samlede penge ind til forskning i sclerose ved Scleroseforeningens Landsindsamling søndag 10. september. Der blev i alt samlet 43.957 kroner ind på Amager.

Søndag 10. september gik mange frivillige indsamlere fra hele Amager på gaden og samlede penge ind ved Scleroseforeningens Landsindsamling. Der blev samlet 43.957 kroner ind på Amager, fortæller kampagne- og projektleder Christina Lyng Frandsen i Scleroseforeningen til Amagernyt.dk.
Slog rekord
Ved Scleroseforeningens landsindsamling donerede danskerne på landsplan 6,1 millioner kroner. De indsamlede midler fra landsindsamlingen går til danske forskningsprojekter, der skal bidrage med ny viden om årsagerne til sclerose og bane vejen for bedre behandlingsformer.
Scleroseforeningen har samlet ind i hele landet de sidste fem år, men slog rekord i år med 6,1 millioner kroner på landsplan. I 2022 blev der samlet 5,6 millioner kroner ind, og i 2021 var tallet 5,8 millioner kroner, som var den hidtidige rekord.
Danskerne støtter
I Scleroseforeningen er glæden over det flotte resultat stor:
”Vi har en af verdens højeste forekomster af sygdommen i Danmark, og skal vi vende den udvikling, så er der kun én vej, og det er at styrke forskningen. Det er formålet med, at vi samler ind, og jeg er så glad og rørt over, at det er et formål, danskerne bakker op om,” siger administrerende direktør Klaus Høm, der var ude at samle ind i Valby sammen med sin familie.
18.000 danskere har sclerose
Mere end 18.000 danskere har sclerose. Antallet af ramte danskere er fordoblet på 20 år, og Danmark har i dag verdens fjerde højeste forekomst af den uhelbredelige fremadskridende sygdom. Årsagen til sygdommen er stadig ukendt.
Scleroseforeningen støtter årligt forskning i sclerose med knap 20 millioner og finansierer mere end halvdelen af al uafhængig forskning i sclerose i Danmark.





